1
Шоколадът е храна, която харесва много хора. Това е една от най-популярните храни в света. В най-основния си вид шоколадът се състои от какаови зърна и захар. Какаовите зърна се изпичат и смилат преди да се смесят със захарта. След това сместа се превръща в гъста течност, известна като шоколадов ликьор, която променя консистенцията, след като бъде добавена към мляко или вода.
Шоколадът е бил използван като валута, като лекарство и за демонстриране на любов. Това е храна, на която се наслаждават от векове различни култури.
Историята на шоколада започва в Америка. Най-ранното открито мезоамериканско ястие е какаото, горчива напитка, направена от семената на тропическо дърво, наречено Theobroma cacao. Не е известно кога първите мезоамериканци са открили тази напитка, но се смята, че те почти са измрели поради недохранване и изтощение поради манията си с напитката. Шоколадът е бил наистина популярен в Америка едва през 1800 г., защото по това време шоколадът се е превърнал в луксозен артикул, който може да се продава като лекарство или да помага на болни хора. Историята на шоколада до голяма степен се основава на устната традиция и се разказват много истории за това как ацтеките са имали своя собствена версия на какаовите зърна.
Първите европейци, опитали шоколад, идват от Испания в началото на 1500 г. Те не могли да повярват колко е вкусно и започнали да го внасят, за да го опитат и другите хора. През 1828 г. холандецът Coenraad Johannes van Houten изобретява начин за обработка на какао, за да създаде какао на прах и какаова паста.
Историците смятат, че ацтеките са първите, които са направили какаовата напитка. Те смесват какао на прах с вода и подправки, преди да го изпият. През 18-ти век английски търговец на име г-н Фрай създава мелница за шоколад, задвижвана с пара. Говори се, че холандският крал по онова време бил толкова впечатлен от това изобретение, че позволил на г-н Фрай да постави ръцете си в лазурна лента с три лъка от бяла панделка от всяка страна за приноса му към обществото.




Коментари

Кой подкрепи тази публикация

Последни коментари
Статистика