1
Човешкият нос може да разпознава миризми, но не е толкова чувствителен като носа на кучето. Нашето обоняние не се използва само за откриване на лоши миризми. Освен това ни помага да помним нещата и е основна част от това как усещаме вкуса.
Обонятелната луковица (част от мозъка, която обработва миризмите) има милиони рецептори за откриване на миризми. Но кучетата имат стотици повече. Някои учени смятат, че това може да е причината кучетата да имат невероятно обоняние и да откриват миризми, които са твърде слаби, за да ги забележат хората.
Миризмата е съществена част от нашия живот и нейната цел варира от предупреждаване за наличието на опасности до подобряване на вкуса. Човешкото обоняние обаче е по-слабо развито от това на кучето, което означава, че може да пропуснем определени миризми; тази разлика също означава, че не можем да забележим някои миризми толкова бързо.
Хората имат обоняние, което е около 10 000 пъти по-мощно от това на кучетата. Хората също имат по-голям брой клетки в носа, които разпознават миризми. Кучетата имат около 220 милиона клетки, хората около 350 милиона. С по-добро обоняние хората могат да открият много по-малки количества миризма, отколкото кучетата. Когато хората и кучетата са изложени на една и съща миризма, носовете им се различават по начина, по който я възприемат. Кучетата се фокусират върху определена част от миризмата, а хората виждат различни части от нея. Хората имат сетива, които са около 10 000 пъти по-силни от тези на кучетата. Тази разлика във възприятието кара хората да възприемат новите миризми като по-интензивни от тези на кучетата , дори когато са изложени на същото количество от него.

Коментари

Кой подкрепи тази публикация

Последни коментари
Статистика